Номинации'99 за годишните награди на СAБ

Наградата на Съюза на артистите в България за цялостно творчество и половинвековна творческа дейност получава голямата българска актриса Стоянка Мутафова.

На основание чл. 5 и чл. 6 от Правилника за присъждане на годишните награди на САБ за 1999 г. ръководствата на творческо-професионалните гилдии утвърдиха следните номинации в съответните раздели:

За женска роля:
1. Бойка Велкова за Олга от "Три сестри" - Театър "София";
2. Рени Врангова за Елайза Дулитъл от "Пигмалион" - Народен театър "Ив. Вазов";
3. Тони Пашова за Варя от "Коктейлът" - РДТ-Смолян.

За мъжка роля:
1. Михаил Петров за Пато Дули от "Бившата мис на малкия град" - Народен театър "Ив. Вазов";
2. Стоян Памуков за Осип от "Ревизор" и за Фетисов от "Полковникът птица" - ДТ-Бургас;
3. Продан Нончев за Фернандо от "Втора сряда" - МГТ "Зад канала".

За режисура:
1. Стоян Камбарев за спектакъла "Три сестри" от Чехов в Театър "София";
2. Петринел Гочев за спектакъла "Епични времена" по Йордан Радичков - ДТ-Пазарджик.

За сценография и костюмография:
1. Никола Тороманов за сценографията на "Три сестри" в Театър "София" и на "Квартет" в ТР "Сфумато";
2. Даниела Ляхова за костюмография на "Антигона Смъртната", "Тирезий Слепият" и "Квартет" в ТР "Сфумато".

За критически текст:
1. Светлана Байчинска за книгата "От Многострадална Геновева до Хамлет" ("Типология на спектаклите в българския театър от Възраждането до Първата световна война"); Университетско издателство "Св. Кл. Охридски", 1998;
2. Калина Стефанова за книгата "Съвременна английска театрална критика. Модел и особеност"; Университетско издателство "Св. Кл. Охридски", 1999;
3. Камелия Николова за книгата "Белези от нищото" (Статии и есета за театъра).

За драматургичен текст:
1. Камен Донев за пиесата "Обърнете внимание";
2. Елин Рахнев за пиесата "Боб".

За куклено изкуство:
1. Тодор Димитров за ролята на Стария кон от "Приказка за стария кон" - ЦКТ;
2. Росица Велинова за ролята на Принцеса Хенриета от "Свинарят" - Театър "Ателие 313";
3.
Ренета Николова за ролята на Пинокио от "Пинокио" - КТ-Силистра.

За вариететно изкуство:

1. Борислав Борисов-"Боби шоу" - за спектаклите "Звезди на сцената" и "Красавицата и звярът";
2. Димитър Андреев - диригент на джазов Биг Бенд;
3. Георги Пейчев от Дуо "Флауърс" - Варна.

За цирково изкуство:
1. Асен и Дени Йорданови - за номера им "Ексцентрик";
2. Семейство Балеви - трапец;
3. Димо Харизанов - музикална клоунада.

За майсторско техническо осъществяване:
1. Народен театър "Иван Вазов" за спектакъла "Кавказкият тебеширен кръг";
2. Драматичен театър "Адриана Будевска" - Бургас за проекта за "Капка в морето";
3. Куклен театър-Стара Загора за спектакъла "Малката Елфа".

Наградите ще бъдат обявени на тържеството по случай Международния ден на театъра, което ще се проведе на самия празник - 27 март, от 19.30 часа в Народния театър. Сценарист - Юрий Дачев, режисьор - Бина Харалампиева, художник - Мария Диманова, музика - Ценко Минкин.

К