Номинации
за наградата Аскеер
Фондация "А'Аскеер" за девети пореден път ще раздаде ежегодните си театрални награди на специално тържество, което ще се проведе на 23 май т. г., и което отново се провежда под патронажа на министъра на отбраната. Тържеството и наградите основно са спонсорирани от г-н Вили Бец. Как ще изглежда галавечерта ще зависи от екипа млади актьори на Театъра на Българската армия Стефан Вълдобрев, Камен Донев, Иван Радоев-син и Иван Ласкин.
На пресконференция, проведена на 16 април, бяха обявени номинациите за наградите в десетте категории, селекционирани от комисия в състав: Атанас Бояджиев, Вълчо Камарашев - координатор, Димитър Чернев, Иван Радоев-син, Камелия Николова, Наташа Колевска и Никола Вандов.
Обявено бе и името на носителя на наградата "А'Аскеер'99" за цялостно творчество - Иван Кондов.

Номинации за "Аскеер'99"
Водеща мъжка роля:
- Мариус Куркински в "Самият човек" - авторски спектакъл по Андрей Платонов, Фондация "Концепция за театър",
- Диян Мачев във "Втора сряда" от Маргарит Минков, режисьор Александър Илинденов, ДТ - Хасково,
- Георги Русев в "Нищо не помня" от Артър Милър, режисьор Златко Пакович, Театър 199.
Водеща женска роля:
- Мария Каварджикова в "Бившата мис на малкия град" от Мартин Макдонах, режисьор Пламен Марков, Народен театър "Иван Вазов",
- Бойка Велкова в "Три сестри" от Чехов, режисьор Стоян Камбарев, Театър "София",
- Снежина Петрова в "Опасни връзки" по Шодерло дьо Лакло, режисьор Десислава Шпатова, копродукция на Сатиричния театър и ЕТ "Legal Art".
Изгряваща звезда:
- Димитър Рачков в "Страданията на младия Вертер" по Гьоте, режисьор Лилия Абаджиева, Малък градски театър "Зад канала",
- Деян Донков в "Опасни връзки",
- Невена Калудова във "Вишнева градина" от Чехов, режисьор Любиша Георгиевски, ДТ - Пловдив.
Поддържаща мъжка роля:
- Васил Димитров в "Три сестри",
- Венцислав Янков в "Зидарите и попа" по Петко Тодоров, поп Минчо Кънчев и Софроний Врачански, режисьор Пламен Марков, ДТ - Сливен,
- Красимир Радков в "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви" от Том Стопард, режисьор Елена Цикова, ДТ - Враца.
Поддържаща женска роля:
- Илка Зафирова в "Страданията на младия Вертер",
- Дафина Кацарска в "Епични времена" по Йордан Радичков, режисьор Петринел Гочев, ДТ - Пазарджик,
- Веселина Михалкова в "Зидарите и попа".
Сценография:
- Красимир Вълканов за "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви",
- Светослав Кокалов за "Зидарите и попа",
- Милена Пантелеева за "Любовникът" от Харолд Пинтър, режисьор Недялко Делчев, копродукция на Сатиричния театър и фондация "Псюхе".
Костюми:
- Красимир Вълканов за "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви",
- Зарко Узунов за "Бит" по Иван Хаджийски, режисьор Възкресия Вихърова, НБУ - Театрален департамент,
- Васил Йонков за "Опасни връзки".
Театрална музика:
- Асен Аврамов за "Три сестри",
- Димитър Пенчев за "Епични времена",
- Петър Радевски за "Бог е невинен", рок-мюзикъл по сценарий на Мартин Карбовски, режисьор Леонард Капон, ДТ - Пловдив.
Режисура:
- Явор Гърдев за "Квартет" по Хайнер Мюлер, Театрална работилница "Сфумато",
- Пламен Марков за "Зидарите и попа",
- Лилия Абаджиева за "Страданията на младия Вертер".
Най-добро представление:
- "Три сестри" от Чехов, режисьор Стоян Камбарев, Театър "София",
- "Квартет" по Хайнер Мюлер, режисьор Явор Гърдев, Театрална работилница "Сфумато",
- "Зидарите и попа" по Петко Тодоров, поп Минчо Кънчев и Софроний Врачански, режисьор Пламен Марков, Драматичен театър "Стефан Киров" - Сливен.

К