Номинации за годишните награди на САБ

На 27 март - Международния ден на театъра - на специално тържество в Народния театър ще бъдат обявени тазгодишните носители на наградите на Съюза на артистите в България. Те са в единадесет раздела. Номинациите се определят от ръководствата на творческо-професионалните гилдии, а самите награди ще се гласуват в деня на обявяването им от Федералния съвет на САБ.

За режисура:
1. Пламен Марков за "Арт" от Я. Реза (копродукция на ДТ-Монтана и МГТ "Зад канала") и "Куцльото от забутания остров" от М. Макдона (МГТ "Зад канала");
2. Галин Стоев за "Самолетът беглец" от Камен Донев (Народен театър);
3. Крикор Азарян за "Буре барут" от Д. Дуковски (ТБА).

За женска роля:
1. Златина Тодева в моноспектакъла "Забравени от небето" от Екатерина Томова (режисьор Юлия Огнянова, копродукция на Сдружение ЛТУ и ТР "Сфумато") и в "Куцльото от забутания остров" (МГТ "Зад канала");
2. Мария Статулова в "Самолетът беглец" (Народен театър);
3. Бойка Велкова във "Вуйчо Ваньо" от Чехов (режисьор Леонид Хейфиц, ДТ-Бургас).

За мъжка роля:
1. Вълчо Камарашев в "Руска народна поща" от О. Богаев (режисьор Явор Гърдев, ТБА);
2. Владимир Пенев в "Арт" (МГТ "Зад канала");
3. Стефан Мавродиев в "Криминале" от Ч. Буковски (режисьор Бойко Илиев, Младежки театър).

За сценография:
1.Красимир Вълканов за "Куцльото от забутания остров" (МГТ "Зад канала") и "Ноев ковчег" по Йордан Радичков (режисьор Елена Цикова, театър "София");
2. Вечеслав Парапанов за "Пуканки" от Б. Елтън (режисьор Михаил Петров, Народен театър) и "Татко Юбю" от Жари (режисьор Борислав Чакринов, ДТ-Бургас);
3. Невена Кавалджиева за "Без вина виновни" от А. Островски (режисьор Борислав Чакринов, театър "София") и "Череп в Конемара" от М. Макдона (режисьор Здравко Митков, ДТ-Габрово).

За куклено изкуство:
1. Теодора Гълъбова за постановката на "Малкият мъж и малката мис" по Е. Кестнер (ДТ-Силистра);
2. Валентина Кушева за ролята й в "Язовчето Пон и лисичето Юки" по японска приказка (КТ-Габрово);
3. Никола Кръстев за книгата "Куклите оживяват в спомени".

За драматургически текст:
1. Юрий Дачев за "Вчерашни целувки";
2. Камен Донев за "Самолетът беглец";
3. Кева Апостолова за "Златното момиче".

За критически текст:
1. Докладите от семинара "Критическо писане за театър - ситуация и проблеми" - сп. "Театър", бр. 1-2 и 5-6 за 1999 г.;
2. Участниците в сборника критически статии "Театралната практика в края на 90-те. Материали от критическа дискусия, Варна, 7-8-9 юни 1999", издадена от Фондация "Концепции-България" и Сдружение "Антракт";
3. Ани Топалджикова за статиите "Огледалото ли е криво или лицето пред него" (за "Буре барут" в ТБА), "След разпада на монадата" (за "Арт" - копродукция на ДТ-Монтана и МГТ "Зад канала") и за цялостното й присъствие в областта на оперативното критическо писане през 1999 г.

За пантомима:
1. Николай Сотиров във "Всички заедно" (театър "Пантданс");
2. Петя Тончева за ролята й в "Крал Печал" (Клуб за театрална антропология "Полихимния") и за активна работа в областта на пантомимата в същия клуб, в "Жар театър" и в Народния театър;
3. Елена Пап (Пападопова) и Пламен Георгиев в "Любовен кръговрат" ("Жар театър").

За вариететно изкуство:
1. Дуо "Мнемоник";
2. Мариана Добрева за хореографията на "Котки", "Кабаре" и "Балканско кабаре";
3. Васил Петров за албума "Васил Петров пее Гершуин".

За цирково изкуство:
1. Мадлен Романова за постиженията й в джигитовката и въздушната гимнастика и за изключителния й номер "Каучук";
2. Ирен Христова за постиженията й във въздушната гимнастика;
3. Васил Романов за постижения в жанровете "Баланс на першове" и "Жонгльорство с ножове".

За майсторско техническо осъществяване:
1. Държавен куклен театър - Пловдив за "Добър ден, Пинокио";
2. Централен куклен театър за постановките през периода март 1999 - март 2000 г.;
3. Народен театър "Иван Вазов" за "Двубой".






















Честит празник, български театрали!
На наградените, номинираните, очакващите поне едно от двете и най-вече на онези, за които театърът е Горната земя, неизчезващият рай, доживотният избор!

К