Годишните награди на САБ Икар за 2002 г.
На тържество в Народния театър "Иван Вазов", което се проведе на 27 март т. г. - Международен ден на театъра, бяха връчени наградите на Съюза на артистите в България.
Наградата за цялостно творчество се присъжда на режисьора проф. Гриша Островски.

Бяха присъдени и четири Специални награди на САБ:
1. На актрисата Саша Филипова за забележителното й присъствие в българския драматичен театър;
2. На артиста Мариус Куркински за магнетичните му авторски спектакли;
3. На Театрална работилница "Сфумато" в лицето на режисьорите Иван Добчев и Маргарита Младенова за последователните усилия при отстояване на художествената им мисия и за популяризиране на българската театрална култура по света;
4. На актьорския ансамбъл на спектакъла "Охранители" в Малък градски театър "Зад канала" за безупречния професионализъм при защитата на оригинална постановъчна идея.

Състезанието беше за наградите в единайсетте категории (подчертани са победителите).

Награда за женска роля:
1. Ирини Жамбонас в "Хубавата Клара" на МГТ "Зад канала";
2. Нели Ангелкова в "Пуканки" на ДКТ - Пазарджик;
3. Радена Вълканова в "Дванайсета нощ" на НТ "Иван Вазов".

Награда за мъжка роля:
1. Кръстю Лафазанов в "Кралят-елен" на НТ "Иван Вазов"; 2. Иван Танев в "Оркестър "Титаник" - копродукция на НДК и Импресарска къща "Буларт";
3. Николай Урумов в "Бай Ганьо" на ДТ - Пловдив.

Награда за режисура:
1. Явор Гърдев за "Бастард" в ДТ - Варна;
2. Стоян Радев за "Саломе" в НТ "Иван Вазов";
3. Лилия Абаджиева за "Ромео и Жулиета" в НТ "Иван Вазов".

Награда за сценография и костюмография:
1. Никола Тороманов и Даниела Ляхова за "Бастард" в ДТ - Варна;
2. Стефка Кювлиева за "Любопитното слонче" в Столичен куклен театър;
3. Красимир Вълканов за "Отражението" в НТ "Иван Вазов".

Награда за театрална критика, критически текст или теоретичен труд:
1. Искра Николова за книгата "Modus operandi или Принципът на колажа";
2. Ромео Попилиев за книгата "Комичното и животът на българската комедия между двете войни";
3. Борислав Петранов за книгата "Българската Нора".

Награда за драматургичен текст:
1. Ана Топалджикова за пиесата "Отражението";
2. Юрий Дачев за пиесата "Салон за плач";
3. Христо Бойчев за пиесата "Оркестър "Титаник".

Награда за куклено изкуство:
1. Проф. Николина Георгиева по повод юбилея "70 години реален и 50 години театрален живот";
2. "Аида" в КТ - Габрово (сценарий и режисура Теодора Гълъбова, художник Ива Хаджиева);
3. "Грозното патенце" в КТ - Пловдив (сценарий и режисура Веселин Бойдев, художник Виржиния Петкова).

Награда за вариететно изкуство:
1. Николай Николаев за телевизионно вариететното шоу "Целувката на клоуна";
2. Борислав Борисов "Боби Шоу" в спектакъла "Това е моят живот";
3. "Дийп зоун проджект" - музикална формация за албума "Ела изгрей".

Награда за цирково изкуство:
1. Братя Балкански за акробатичния им номер "Колелото на смъртта";
2. Трупа Бойчанови за творчеството им в областта на акробатическия жанр.

Награда за майсторско техническо осъществяване:
1. "Дванайсета нощ" на НТ "Иван Вазов";
2. "Буря" на ДКТ - Пазарджик;
3. "Малкият принц" на ДТ - Разград.

Награда за пантомима:
1. Елена Пап и Пламен Георгиев за режисурата на "Договорът" в "Жар Театър";
2. Николай Сотиров за "Дъщерята на Снега" - копродукция на Театър "Пантданс" и "Йайой" Театър, Япония;
3. Жан Паскалев Илиев в "Договорът" на "Жар Театър".

На номинираните и, разбира се, на всички наградени - честито!

К