Номинации за Аскеер 2002
На 23 май за единайсети път ще бъдат връчени ежегодните театрални награди "Аскеер", които се присъждат от фондация "А'Аскеер", съставена от трупата на Театър "Българска армия". Тази година генерален спонсор на проявата е "Овергаз", а основни спонсори са "Феста холдинг" и "Вили Бец". Номинациите обхващат различни компоненти на 21 спектакъла, 9 от които са извънстолични.
На пресконференция по повод обявяването на номинациите, беше съобщено и за други дейности на фондацията. Например, че е подкрепила предстоящето издаване на книгата на Георги Лозанов "Медии и медиатори".
За цялостно творчество "Аскеер 2002" получава голямата българска актриса и личност Стоянка Мутафова.
Ето и самите номинации в десетте категории:

Водеща мъжка роля:
Мариус Куркински в "Сънят", режисьор Мариус Куркински, ДТ-Пловдив;
Николай Урумов в "Ваi Ganyo", режисьор Петър Кауков, ДТ-Пловдив;
Стоян Алексиев в "Нощта на Хелвер", режисьор Андрей Кулев, НТ "Иван Вазов".

Водеща женска роля:
Емилия Ованесян в "Трамвай "Желание", режисьор Крикор Азарян, РДТ-Смолян;
Ирини Жамбонас в "Хубавата Клара", режисьор Пламен Марков, МГТ "Зад канала";
Радена Вълканова в "Доказателство", режисьор Галин Стоев, Театър 199.

Поддържаща женска роля:
Аня Пенчева в "Похапване с приятели", режисьор Пламен Марков, копродукция на ДТ-Хасково и ДСТ;
Деляна Хаджиянкова в "Преспанските камбани", режисьор Христо Христов, НДТ "Сълза и смях";
Теодора Михайлова в "Бастард", режисьор Явор Гърдев, ДТ-Варна.

Поддържаща мъжка роля:
Михаил Мутафов в "Хотел между тоя и оня свят", режисьор Николай Ламбрев, ДТ-Варна;
Николай Костадинов в "Кралят-елен", режисьор Мариус Куркински, НТ "Иван Вазов";
Христо Мутафчиев в "Хубавата Клара".

Изгряваща звезда:
Захари Бахаров в "Чайка", режисьор Лилия Абаджиева", НДТ "Сълза и смях";
Иван Бърнев във "Вечеря за тъпаци", режисьор Иржи Менцел, ДСТ;
Мариан Бачев в "Балтиморски валс", режисьор Борис Панкин, Театър "София".

Костюмография:
Виктор Андреев и Невена Белева за "Хубавата Клара";
Красимир Вълканов за "Нора", режисьор Красимир Спасов, Театър "София";
Никола Тороманов за "Кралят-елен".

Сценография:
Васил Абаджиев за "Записки от подземието", режисьор Лилия Абаджиева, МГТ "Зад канала";
Мария Диманова за "Свидригайлов и другите", режисьор Борислав Чакринов, ДТ-Бургас;
Никола Тороманов за "Кралят-елен".

Музика:
Петя Диманова за "Кървава сватба", ДТ-Благоевград;
Стенли (Станислав Сланев) за "Буря", режисьор Владлен Александров, ДТ-Пазарджик;
Стоян Михалев и Виктор за "Охранители", режисьор Съни Сънински, МГТ "Зад канала".

Режисура:
Галин Стоев за "Доказателство";
Пламен Марков за "Хубавата Клара";
Явор Гърдев за "Бастард".

Най-добро представление:
Бастард, ДТ-Варна;
Охранители, МГТ "Зад канала";
Сънят, ДТ-Пловдив.

К