Икар 2003
Годишни награди за творчество
на Съюза на артистите в България

Публикуваме номинациите за годишните награди, като подчертаваме новите им носители, обявени на церемония в ресторант "Опера", проведена на 27 март - Международния ден на театъра.
Наградата за цялостно творчество се присъжда на Ицхак Финци.

За женска роля:
1. Рени Врангова в "Зимна приказка", НТ "Иван Вазов".
2. Красимира Василева в "Където улиците нямат имена", ДТ-Пазарджик.
3. Димитрина Тенева във "Вампир", ДТ-Бургас.

За мъжка роля:
1. Красимир Доков в "Албена", НТ "Иван Вазов".
2. Деян Донков в "Платонов", копродукция на ДТ-Хасково и НДТ "Сълза и смях".
3. Димитър Марин в "Повелителят на глупците", ДСТ.

За режисура:
1. Борис Панкин за "Една жена и един мъж", копродукция на ДТ-Шумен и НТ "Иван Вазов".
2. Бойко Богданов за "Мечталото", НДТ "Сълза и смях".
3. Теди Москов за "Комедия на слугите", копродукция на ТБА и Театър "Ла Страда".

За сценография и костюмография:
1. Марина Райчинова за "Каролина Нойбер", ДТ-Благоевград.
2. Ванина Гелева за "Кукувицата", НТ "Иван Вазов".
3. Мариета Голомехова за "Малкият Цахес, наречен Цинобър" в КТ-Пловдив.

За театрална критика, критически текст или теоретичен труд:
1. Николай Йорданов за книгата "Българската драма. Поглед от периферията на текста".
2. Чавдар Добрев за книгата "Всекидневният Леон Даниел".

За драматургичен текст:
1. Елин Рахнев за "Фенове".
2. Пламен Дойнов за "Жана и Александър или Дон Жуан в старческия дом".
3. Теодора Димова за "Змийско мляко".

За куклено изкуство:
1. Творческият екип на "Малкият Цахес, наречен Цинобър" в КТ-Пловдив, режисьор Весела Кунчева.
2. Творческият екип на "Нещо хубаво, нещо само твое" на Театър "ЩЕ".
3. Надежда Корназова за ролята на Кралица-Мадам Изабел от "Мадам Изабел и старчето" в КТ-Благоевград.

За вариететно изкуство:
1. Борислав Борисов (Боби Шоу) за високи постижения в областта на вариететното изкуство.
2. Мариана и Добри Добреви за високи постижения в танцовото изкуство.

За цирково изкуство:
1. Трупа "Бойчанови" за постижения в областта на акробатиката с трамплин.
2. Методи Велков за водещи постижения в различни циркови жанрове.

За майсторско техническо осъществяване:
1. "Опит за летене" в ДТ-Русе.
2. "Щърков сняг" в СКТ.
3. "Инструкции за оцеляване при извънредни ситуации" в ДТ-Пловдив.

Специални награди на САБ:
1. На артиста Георги Русев за творческото му дълголетие.
2. На артиста Стефан Данаилов за забележителното му сценично и екранно присъствие и ролята му в духовния живот на България.
3. На артистите Валентин Танев и Христо Гърбов за сценичните им превъплъщения във "Фенове" на НДТ "Сълза и смях".
4. На артиста Ангел Генов за впечатляващия му професионален дебют в "Еквус" на ДТ-Стара Загора.
5. На обаятелния сценичен тандем Аня Пенчева и Николай Сотиров в спектакъла "Един мъж и една жена", копродукция на ДТ-Шумен и НТ "Иван Вазов".
6. На артистката Йоана Буковска за Олеана в едноименния спектакъл.
7. На артистката Николета Малчева за Олга в "Когато гръм удари" на ДТ-Хасково.

На номинираните и на наградените - честито!

К