Номинации за Аскеер 2003
На 23 май т. г. на специална церемония, която ще се предава по БНТ, ще бъдат връчени ежегодните награди за театрално творчество "Аскеер". Те се присъждат от Фондация "А'Аскеер", членове на която са творците от Театър "Българска армия". Сценарист и режисьор на празничната вечер е Камен Донев, сценографията е на Марина Янева, а 31-те видеоклипа ще направи Ивайло Христов. Генерален спонсор на тазгодишното издание е "Овергаз", а сред спомоществователите са "Феста холдинг" и Булбанк.
Номинациите обхващат различни компоненти на 20 спектакъла, половината от които са извънстолични. Десет театъра (самостоятелно или в копродукции) ще очакват с нетърпение наградите.
Още на пресконференцията по повод обявяването на номинациите Милен Миланов, председател на Фондацията, съобщи носителя на Голямата награда "Аскеер 2003" за цялостно творчество - големият български актьор Наум Шопов.
Ето и номинациите в останалите десет категории.

Водеща мъжка роля:
Стоян Алексиев, Емил Бонев, Мариан Бачев и Валентин Танев в проекта "Балканите четат Радичков", копродукция на РДТ - Смолян, и Фондация "Сцена Балкани";
Михаил Мутафов в "Марат/Сад" по Петер Вайс, режисьор Явор Гърдев, копродукция на ДТ - Варна;
Валери Йорданов в "Дивите" по Николай Хайтов, режисьор Георги Къркеланов, Младежки театър.

Водеща женска роля:
Анета Сотирова в "Без кожа" от Теодора Димова, режисьор Бина Харалампиева, МГТ "Зад канала";
Албена Георгиева в "Албена" от Йордан Йовков, режисьор Иван Добчев, Народен театър;
Бойка Велкова в "Лари Томпсън" от Душан Ковачевич, режисьор Владлен Александров, Народен театър.

Поддържаща мъжка роля:
Петър Кьосев в "Каролина Нойбер" от Небойша Ромчевич, режисьор Крикор Азарян, ДТ - Благоевград;
Георги Василев в "Малки комедии" от Чехов, режисьор Мариус Куркински, ДТ - Пловдив;
Красимир Доков във "Франческа" от Константин Илиев, режисьор Маргарита Младенова, Народен театър.

Поддържаща женска роля:
Рени Врангова в "Зимна приказка" от Шекспир, режисьор Мариус Куркински, Народен театър;
Илка Зафирова в "Без кожа";
Николета Малчева в "Когато гръм удари" от П. К. Яворов, режисьор Боил Банов, ДКТ - Хасково.

Изгряваща звезда:
Силвия Пишимарова във "В полите на Витоша" от П. К. Яворов, режисьор Асен Шопов, ДТ - Благоевград;
Елена Атанасова в "Дневникът на Бриджит Джоунс" по Хелън Филдинг, режисьор Гергана Димитрова, РДТ - Смолян;
Владимир Карамазов в "Албена".

Сценография:
Нейко Нейков и Вечеслав Парапанов за "Балканите четат Радичков";
Чайка Петрушева за "Фистинг" от Ерик Богосян, режисьор Николай Ламбрев, ДТ - Варна;
Даниела Олег Ляхова за "Във въздуха" от Алексей Шипенко, режисьор Явор Гърдев, ДКТ - Хасково, със съдействието на Фондация "Сцена Балкани".

Костюмография:
Никола Тороманов за "Марат/Сад";
Кънчо Касабов за "Ивона - принцесата на Бургундия" от Витолд Гомбрович, режисьор Боян Славов, ДТ - Казанлък;
Мария Диманова за "Тартюф" от Молиер, режисьор Иван Урумов, Младежки театър.

Музика:
Кирил Добрев за "Дивите";
Асен Аврамов и Калин Николов за "Марад/Сад";
Ваня Щерева и Георги Георгиев за "Кукувицата" от Елин Рахнев, режисьор Димитър Еленов, Народен театър.

Режисура:
Иван Добчев за "Албена" в Народния театър;
Лилия Абаджиева за "Платонов" по Чехов, копродукция на НДТ "Сълза и смях" и ДТ - Хасково;
Асен Шопов за "В полите на Витоша" в ДТ - Благоевград.

Най-добро представление:
Албена от Йордан Йовков, режисьор Иван Добчев, Народен театър;
Мечталото - авторски спектакъл на Бойко Богданов, НДТ "Сълза и смях";
Зимна приказка от Шекспир, режисьор Мариус Куркински, Народен театър.

Н. В.