Аскеер 2004: номинации
Номинациите за театралните награди "Аскеер", които вече за 14-и път ще връчва Фондация "А'Аскеер", бяха обявени от председателя на фондацията Милен Миланов на пресконференция в Театъра "Българска армия" на 22 април. Те са в традиционните 10 категории и отразяват виждането на членовете на фондацията (трупата на ТБА) за постиженията в театралното изкуство през периода от април м. г. до днес.
Основателно ръководството на фондацията благодари на своите спомоществователи: "Овергаз" в лицето на г-н Сашо Дончев (с когото е сключен петгодишен рамков договор за генерално спонсорство) и "Инвестбанк" в лицето г-жа Петя Славова (която също е традиционен спонсор на наградите). Сключен е и договор с Министерство на външните работи за осъществяване на програма под наслов "Театърът - универсален европейски език". Затова тази година връчването на наградите "Аскеер" ще е под патронажа на Министерство на отбраната и министър Николай Свинаров и съпатронажа на министър Соломон Паси. То ще стане на 23 май и ще бъде предавано на живо по БНТ.
Както всяка година, още сега беше обявена Голямата награда "Аскеер" за цялостен принос в театралното изкуство. На 24 май тази особено престижна награда ще бъде връчена на големия български актьор и голямата личност Петър Слабаков. Безспорността на тази награда, както и на другите големи награди досега е очевидна.
На Петър Слабаков - най-искрено, с уважение и любов честитим Голямата награда!
А ето и самите номинации по категории.

Най-добро представление
"Живот х 3" от Ясмина Реза, постановка Явор Гърдев, Театър 199;
"Свекърва" от Антон Страшимиров, постановка Мариус Куркински, ДТ-Пловдив;
"Месец на село" от Иван С. Тургенев, постановка Маргарита Младенова, Народен театър "Иван Вазов".

Режисура
Иван Урумов за "Завръщане у дома" от Харолд Пинтер, ДТ-Бургас;
Маргарита Младенова за "Месец на село" от Иван С.Тургенев, Народен театър "Иван Вазов";
Мариус Куркински за "Свекърва" от Антон Страшимиров, ДТ-Пловдив.

Водеща женска роля
Мария Статулова за Елена в "Топлината през ноември" от Яна Добрева (режисьор Николай Ламбрев) и моноспектакъла "Надежда Сляпата" от Боян Папазов (режисьор Възкресия Вихърова), Народен театър "Иван Вазов";
Йорданка Стефанова за Майката в "Къщата на Иван" от Пламен Дойнов, (режисьор Венцислав Асенов), ДТ-Враца;
Касиел Ноа Ашер за ролята й в "Coca-in" по текстове на Батай/Уилиямс/Песоа (режисьор Касиел Ноа Ашер), НДК.

Водеща мъжка роля
Валентин Ганев за Шпигелски в "Месец на село", Народен театър "Иван Вазов";
Стоян Алексиев за Алекс в "Топлината през ноември "от Яна Добрева, Народен театър "Иван Вазов";
Стефан Мавродиев за Лудият в "Случайната смърт на един анархист" от Дарио Фо (режисьор Андрей Аврамов), Народен театър за младежта.

Поддържаща женска роля
Емануела Шкодрева за Инес Финидори в "Живот х 3", Театър 199;
Светлана Янчева за Илиева в "Големанов" от Ст. Л. Костов (режисьор Мариус Куркински), МГТ "Зад канала";
Станка Калчева за Журналистката в "Случайната смърт на един анархист", Народен театър за младежта.

Поддържаща мъжка роля
Марин Янев за Болшинцов в "Месец на село", Народен театър "Иван Вазов";
Димитър Мартинов за Синът в "Къщата на Иван"; ДТ-Враца;
Деян Донков за Беляев в "Месец на село", Народен театър "Иван Вазов".

Изгряваща звезда
Захари Бахаров за ролите му в "Разбиване" от Нийл Лабют (режисьор Снежина Танковска), Народен театър "Иван Вазов";
Александра Василева за Дафинка в "Свекърва", ДТ-Пловдив и за Фем в "БИФЕМ" от Людмила Петрушевска (режисьор Григор Антонов), ДСТ "Алеко Константинов".
Марта Кондова за Александра в "Кучката" от Теодора Димова (режисьор Георги Михалков), Театър "София".

Сценография
Петя Стойкова за "Големанов", МГТ "Зад канала";
Чайка Петрушева за "Топлината през ноември", Народен театър "Иван Вазов";
Невена Кавалджиева за "Венецианска загадка" от Джузепе Берто (режисьор Здравко Митков), Театър "Възраждане".

Костюмография
Петя Стойкова за "Големанов", МГТ "Зад канала";
Мира Каланова за "Магбед" от Йожен Йонеско и "Макбет" от Уилям Шекспир (режисьор Пламен Марков), Народен театър "Иван Вазов";
Невена Белева за "DJ" от Георги Господинов (режисьор Десислава Шпатова), ДСТ "Алеко Константинов".

Музика
Сашо Младенов за "Куклата Барби" от Майя Остоич (режисьор Георги Георгиев), Театър "Възраждане";
Емилиян Гацов за "Балканът не е мъртъв" от Деян Дуковски (режисьор София Ристевска), ДТ-Казанлък;
Асен Аврамов за "Макбет", Народен театър "Иван Вазов".

Пожелаваме невъзможното - успех на всички номинирани!

Н. В.