Номинации за Икар 2005 - годишните награди
на Съюза на артистите в България

Според имейл, получен в редакцията, комисията, определила номинациите за "Икар 2005", е в състав: Асен Терзиев, Ани Топалджикова, Богдана Костуркова и Ромео Попилиев. Същата комисия ще определи и наградените.
Ето ги и самите номинации в отделните категории.


За цялостен принос в областта на сценичните изкуства
Стефан Данаилов

Актьор в моноспектакъл Велко Кънев за "Даскал", Народен театър;
Валентин Танев за "Лазарица", Народен театър;
Георги Русев за "Последен живот", Народен театър.

Главна мъжка роля
Христо Мутафчиев за Големанов в "Големанов" от Ст. Л. Костов, МГТ "Зад канала";
Владимир Пенев за Ричард в "Любовникът" от Харолд Пинтър, Театър "София";
Стоян Радев за Ариел в "Пухеният" от Мартин МакДона, ДТ-Варна.

Главна женска роля
Койна Русева за Валери в "Язът" от Конър МакФърсън, ДТ-Ловеч;
Бойка Велкова за ролята на Мисиз Робинсън в "Абсолвента" от Тери Джонсън, НДТ "Сълза и смях";
Рени Врангова за Клер Цаханасян в "Посещението на старата дама" от Фридрих Дюренмат, Народен театър.

Поддържаща мъжка роля
Георги Стефанов за Лазар-зима в "Лазарица" от Йордан Радичков, ДТ-Русе;
Веселин Мезеклиев за Двойника в "Иван" от Георги Тенев (по Достоевски), ТР "Сфумато";
Илия Раев за Сорин в "Чайка" от Чехов и Клиента в "Портретът на Дориан Г. (Почтени убийства)" от Юрий Дачев, МГТ "Зад канала".

Поддържаща женска роля
Ася Иванова за ролята на Понсия в "Домът на Бернарда Алба", по Лорка, Фондация "Ден-Гри Х";
Ирини Жамбонас за Маша в "Чайка" от Чехов, МГТ "Зад канала";
Радена Вълканова за Магьосницата в "Рибарят и неговата душа" от Оскар Уайлд, Театър 199.

Дебют
Стилиян Петров за режисурата на "Части от цялото" по мотиви от Йордан Радичков, Сатиричен театър;
Тигран Торосян за ролята на Джон в "Изрод" от Джон Легизамо, Театър 199;
Антоний Аргиров за ролята на Дориан в "Портретът на Дориан Г. (Почтени убийства)" от Юрий Дачев, МГТ "Зад канала".

Куклено изкуство
Здрава Каменова за режисура и актьорско майсторство в "Карлсон и дребосъчето", Театър "Ще";
За спектакъла "Маугли" (режисьор Боньо Лунгов), Столичен куклен театър;
За спектакъла "Приказки за минало свършените времена" (режисьор Петър Пашов), ДКТ-Стара Загора.

Майсторско техническо осъществяване на спектакъл
"Хъшове", Народен театър;
"Майстори", ДТ-Габрово;
"Обувки за щастие", Столичен куклен театър.

Режисура
Александър Морфов за "Хъшове" по Иван Вазов, Народен театър;
Явор Гърдев за "Пухеният" от Мартин МакДона, ДТ-Варна;
Боян Иванов за "Часът, в който не знаехме нищо един за друг" от Боян Иванов, ДТ-Варна.

Сценография
Кольо Карамфилов за "Майстори" от Рачо Стоянов, ДТ-Габрово;
Елена Иванова за "Хъшове", Народен театър;
Никола Тороманов за "Пухеният", ДТ-Варна.

Драматургичен текст
Юрий Дачев за "Портретът на Дориан Г. (Почтени убийства)";
Камен Донев за "Почивен ден".

Критически текст
Искра Николова за "Текстове в движение: проблеми на превода и адаптацията";
Аглика Стефанова за "Жанрови полета в българската драматургия на 90-те";
Мирослава Тодорова за "Драматургични адаптации в постмодерното изкуство".

Авторска музика или оригинално музикално оформление
Емилиян Гацов за "Части от цялото", Сатиричен театър;
Стефан Вълдобрев за "Фигури при влюбен полет" от Исмаел Жюд, Театрална компания "Контрапункт" и ТР "Сфумато";
Михаил Шишков за "Лазарица", Народен театър.

Рекламен герой
Васил Василев-Зуека - Първа инвестиционна банка;
Татяна Лолова - Първа инвестиционна банка;
Лина Златева и Божидар Александров - Аеро шоколад, Nestle.

Шоумен
Енчо Данаилов за предаването "Кой е по-по-най?";
Тодор Колев за авторския му моноспектакъл - "Назад към културата", ДТ-Пловдив.

Вариететно изкуство
Вяра Пенкова за спектакъла "Фокуси за деца от 1 до 101 години";
Нина Зафирова за високи постижения в областта на танцовото изкуство;
Николай Георгиев за високи постижения в областта на акробатичното изкуство.

Цирково изкуство
Методи Велков - еквилибристика;
Дуо Магдалена и Стефан Манолови - акробатично-пластичен жанр.

Златен глас
Елена Русалиева - за озвучаването на "Блясък" и "Гувернантката";
Иван Танев - за озвучаването на "Наследството на Гулденбургови" и "Блясък";
Борис Чернев - за озвучаването на "Клонинг" и "Фрейзър".

Поздравяваме номинираните колеги и ги уверяваме, че номинацията е много повече от половин награда. Почти цяла!
Успех на 27 март, когато ще бъдат определени и връчени наградите!

К