Награди на ХIII Международен куклен фестивал Златният делфин, Варна, 1-6.10.2005
Международното жури в състав Борис Карадимчев (композитор), Никола Вандов (председател, театровед), Свила Величкова (художник-сценограф), Станислав Дубрава (Чехия, режисьор, директор на Кукления театър в Либерец) и Юбер Роман (Белгия, режисьор, почетен член на УНИМА) присъди следните награди:

Голямата награда за цялостен спектакъл "Златният делфин" на "Приказка за пеещото дърво" (по Лангескьолд Хофман, драматизация и постановка Славчо Маленов, сценография Васил Рокоманов, музика Владимир Джамбазов, ДКТ - Варна);

Специалната награда за цялостен спектакъл "Златният делфин" на "В края на ноември" (по Туве Янсон, авторски моноспектакъл на Румен Гаванозов, сценография Станислава Кръстева, Театър "Ателие 313" - София);

Наградата за нова оригинална българска куклена пиеса не се присъжда;

Наградата за сценична адаптация на художествено произведение на Румен Гаванозов за "В края на ноември";

Наградите за оригинална музика на Владимир Бичковски за "Холстомер" на Куклен театър, Брест, Беларус и на Владимир Джамбазов за "Копче за сън" (ДКТ - Сливен), "Боризмейко" (СКТ - София) и "Приказка за пеещото дърво" (ДКТ - Варна);

Наградите за режисура на Славчо Маленов за "Приказка за пеещото дърво" (ДКТ - Варна) и "Боризмейко" (СКТ - София) и на Руслан Кудашов за "Холстомер" (КТ - Брест, Беларус);

Наградите за мъжка роля на Красимир Добрев в "Приказка за пеещото дърво" (ДКТ - Варна), на Станимир Гъмов в "Боризмейко" (СКТ - София) и в "Маугли" (СКТ - София) и на Игор Верста в "Холстомер" (КТ - Брест, Беларус);

Наградите за женска роля на Марта Баутиста за авторския моноспектакъл "Пепеляшка" (Театър "Море от марионетки", Мадрид, Испания), на екипа Ева Мойсак, Марта Рау и Слава Тарковска в "...Et Cetera..." (Театър К 3, Бялисток, Полша) и на Евгения Василева в "Палечка" (ДКТ - Варна);

Наградите за сценография на Васил Рокоманов за декора на "Приказка за пеещото дърво" (ДКТ - Варна), на Ханна Шварц за куклите в "Маугли" (СКТ - София) и на Мариета Голомехова за куклите в "Палечка" (ДКТ - Варна);

Наградата за куклоконструктор на Мариан Сейков (посмъртно) за "Боризмейко" (СКТ - София);

Наградите на Детското жури (Маргарита Георгиева и Петър Андреев - 3 клас, Вероника Иванова - 4 клас, Симона Кунева - 6 клас, Ренета Драганова - 7 клас и селекционер Татина Младенова - журналист) са следните:

Голямата награда на "Приказка за пеещото дърво" на ДКТ - Варна;

Специалната награда на "Къщичката на цветята" на Детския марионетен театър, Москва, Русия;

Наградата за режисура на Славчо Маленов за "Приказка за пеещото дърво" (ДКТ - Варна) и "Боризмейко" (СКТ - София);

Наградата за мъжка роля на Румен Гаванозов в "Копче за сън" (ДКТ - Сливен);

Наградата за женска роля на Марта Баутиста за авторския моноспектакъл "Пепеляшка" (Театър "Море от марионетки", Мадрид, Испания).

За фестивала - в следващ брой на "Култура".

К