За поезията на Иван Теофилов
„Детелина на хаоса“, Иван Теофилов, издателство „Рива“, оформление Чавдар Гюзелев, художник на корицата Андрей Даниел, 2024 г.
Две книги на големия ни поет Иван Теофилов излязоха наскоро. Едната – „Антология на българския символизъм“, е личният му избор, опит да се преодолее „измитането като есенни листа“ на български поети. Втората – „Детелина на хаоса“, събира стихотворения на Иван Теофилов от различни периоди, преработвани, някои невключвани в други издания, но всички те появили се след дълго мислен и прецизен избор на поета. „Пиша, защото ме привличат игрите на въображението… Пиша, въпреки абсурдността и смъртта… Най-сетне пиша, защото езикът е всичко, което притежавам – пространството средоточие на целия ми житейски опит… Когато пиша, усещам радостта, че живея. А това е много повече, отколкото да съществувам.“ Това споделя той при връчването на Наградата за литература на Софийския университет през 2016 г. Наградите са много повече – най-престижните, връчвани за поезия у нас. Но по-важното е какво поетът дава на своите читатели, как съкровените думи могат да станат свои и на другите.
„Детелина на хаоса“ – заглавието на тази красива, мъдра и жизнена книга е от стихотворението „Животът“. Пример за способност да изразиш големия смисъл в само една метафора. Животът – този дар, късмет, щастие в неговата неподреденост, несъразмерност и непредвидимост.
„Хаосът“ на поета обаче е чудно „оразмерен“ в конструкцията на книгата. Стихотворенията извършват пътуване – от миналото, спомените за бащата, приятелите, Пловдив с неговите аромати, гледки и места („Ретро и интроспекции“), през срещата с морето, с неговите видими и невидими дълбини и същини („Да чуеш Бог“), навлизането в простотата на всекидневието, вниманието към детайлите, в които животът не просто е вплетен, а „сияе“, и в които прозира невидимата му дълбина („Дим от лула“) и излизането от малкия свят на родното за среща с Лабиринта на света, с неговите места на красота, а и с неговите малки „потайности“ („Тоя свят“). Завършекът е личен, както всъщност е всичко при Иван Теофилов. Просто в „Приложения“. Поетът не настоява на своето Аз, но го признава и изповядва. Защото всичко друго, поезията, мислите, емоциите, започват от неговото Аз.
В „Детелина на хаоса“ читателите, които познават стихосбирките на поета, ще го разпознаят, разбира се. Защото това отличава големите поети – техните избори. Ще започна с думите. В поезията си Теофилов не просто внимателно ги избира, търси най-точния им смисъл. Той ни дава нови техни значения, извлича от тях неподозирана красота. А езикът е най-запленяващият дом, в който всички ние живеем. Той прави света по-приемлив, прави простите неща да „осеняват“ делника, сдобива ни с тъй хубавото упование, че „светът е отзивчив и всеотдаен“. Живот, който, поетът уверява, за да ни даде надежда, „винаги се буди с желание за ден“!
Колко важни са детайлите, гледките, шосето, фиордите, уличката на рида… но през тях се случва чудото. Прояснява се невидимата същност на нещата, скритият им смисъл – „неземен миг проглежда през удивено стръкче на синчец“.
Паметта и времето. Споменът за бащата – няколко стихотворения ни срещат с него – случайна среща, забравени вещи, спомени за приятели… Но не само спомени, а и разбиране за съдбовна среща, за заедност, отвъд живота – „И уморен от толкова излишни думи, / от погледи на хитреци… / от лицемерни постове… дойдох от своя свят във твоя / и благодаря, че тук сме двама…“.
И неслучайно това стихотворение, посветено на Енчо Пиронков, се нарича „Между вечните неща“.
Красотата на поезията на Иван Теофилов е и в нейната тишина. Свързаността с природата, но не в нейната грандиозност, а в малките ѝ, чудни проявления – пътеки, ридове, обитатели, цветя и храсти… Те носят усещането за спокойно щастие, в което „само природен шепот слуха“ може да „отклони“. Изключително е умението на поета да опише гледката, пейзажа. За да добием сетивно възприятие – цвят, аромат, звук… И така да уловим мига – „миг престорил се на вечност“. Да разкрие възвишеното, което „крепи“ този живот.
Поезията на Иван Теофилов възпява радостта от живеенето. Способна е да се радва и на малкото, и на голямото. Да се прекланя пред незримото, но и пред делника на живота. И навсякъде, където и да е – да се изумява пред разнообразието на света.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук