Последното интервю със Симеон Радев
В. „Народна култура“, година XI, брой 10, 11 март 1967 г.
Натиснах този звънец с предчувствието за интелектуален празник. И с известно неудобство заради проклетата си репортерска професия, която често ни принуждава да си пъхаме безцеремонно носа в чуждите работи и да правим от празниците си вестникарски делник.
Имах среща с миналия век.
Жизнен и одухотворен, той седеше на старото канапе в кабинета, всмукал в себе си всичко онова, което може да се нарече духът на някогашна Франция. И с лекотата и галантността на човек пак оттогава, занимаваше своята млада аудитория: един историк един лекар, две балерини, съпругата си.
– Тъкмо разказвах за един испански журналист от ония дни, който пишеше за всичко само като очевидец.
– Аз – рекох – ще бъда по-скромна. Всичко, което чуя тук, ще призная, че вие сте ми го разказали.
– Съжалявам, интервю не мога да дам. Напоследък се писа твърде много за мен. Моят вътрешен глас, който чувам, протестира срещу това.
– Вътрешен глас… Звучи почти по библейски.
– Именно. Чувството за мярка иде много отдалеч у човека. То не ме е напускало през целия ми живот. Затова оцелях през всички времена и бури.
– Само няколко въпроса – настоявах аз. Те са готови.
– В никакъв случай. Ужасявам се от въпроси.
– Но аз не мога да пропусна случая…
– Това, виж, е друго. Когато бях млад, бях много глупав – пропуснах няколко подобни случая. Включително да пропусна да се запозная с Мара Белчева. Никога няма да си го простя.
– При това не сте били репортер и проиграното си е оставало за ваша сметка.
– Бях. Веднъж само. Във в. „Вечерна поща“. Тогава заминах за Италия и интервюирах един от асовете в криминалистиката. Знаеш ли какъв въпрос му зададох: към кой тип криминални престъпници причислява турския султан Абдул Хамид? А той: към ония, каза, които си мислят за всекиго „този ще ме убие“ и сам го убива. Това интервю препечатаха почти всички европейски вестници.
– Приятно ви беше, нали? – осведомих се не без подтекст.
– Естествено. Авторите са честолюбив народ… А един друг път ми се случи да бъда на интервю с външния министър на Русия. Една дама ме беше поканила от Женева за новогодишна наздравица в Петербург. Беше през 1905 г. „Господин Радев, каза ми той, така като ви гледам, изглеждате ми интелигентен човек, за да разберете, че нямам време да се занимавам с вас. Перифразирайте моето интервю с „Дейли Телеграф“ и съобщете само на вестника си, че съм ви приел.“
– И какво стана после?
– Това и съобщих. А от чуждите редове се отказах.
– Не, с дамата, питам.
– Нищо. Тя се оказа социалистка. Запозна ме с Куприн. Вълнувателно беше. Останах там четири месеца…
– За причините не питаме – осведоми го жена му и аудиторията избухна в смях.
– Тогава бяха други времена и други нрави. Тогава и репортерите бяха други. Особено имаше един… Заслужава да си запишеш името му…
Благодарих мислено на случая и мигом измъкнах тефтера си.
– Образован човек беше. Господин. Знаеше езици, носеше се елегантно и мнението му беше високо ценено. Личност! Никой министър не му отказваше среща. А другите репортери чакаха пред вратата им, преследваха ги по цял ден. С личностите винаги е така. Срещите с тях обогатяват… Ти май че си записваш всичко? Добре тогава – усмихна се примирено той. Ще го печаташ по-нататък. Упорит народ сте вие младите.
– Това не ви ли харесва?
– Напротив, покорява ме това качество. Особено когато са талантливи творци. В тази къща идват само млади хора, обичам компанията им. Сега те са връзката ми с живота, подмладяват ме, изпълват ме с доверие към съвремието. Има един критик например, Здравко Петров, познаваш ли го? А Стефан Продев… Чудесни момчета. Език, мисъл. Творци. Познавам и други такива. Посещават ме.
– От дългия опит, който имате, кое смятате като най-голяма мъка за твореца?
– Не вътрешното, не със себе си, то е естествен процес. Говоря за съобразяването с вкуса на Х, на Y… За това как на един може да не се хареса изложението ми, на друг – обобщението, на трети фактите. Подобни съображения са в състояние да убият голямото в ума на твореца в зародиша още. Творецът не бива да бъде еднодневка.
Това беше последната ми среща със Симеон Радев. Ние повече не се видяхме. Два дни след посещението в дома му получих писмо, в което ме молеше да отложим печатането на това интервю, защото за него твърде много се пишело и щяло да бъде нескромно.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук