Списание Култура - лого

месечник за изкуство, култура и публицистика

  • За изданието
  • Контакти
  • 02 4341054
  • Уводна статия
  • Тема на броя
  • Интервю
  • Сцена
  • Идеи
  • Изкуство
  • Книги
  • Кино
  • Под линия

Култура / Брой 5 (3018), Май 2025

26 05

Сблъсък на амбицията и съвестта

От Ралица Колева 0 коментара A+ A A-

„Случаят Джем“ в Малък градски театър „Зад канала“

В салона на Малък градски театър „Зад канала“ изгря ново заглавие – „Случаят Джем“ по романа на Вера Мутафчиева (премиера – 23 март 2025 г.). Режисьор на спектакъла е Бина Харалампиева, а драматизацията е на Юрий Дачев. В главните роли са Калин Врачански и Христо Пъдев, които пресъздават сложните отношения между двамата братя – Джем и Баязид, борещи се за престола в Османската империя пред XV век. В актьорския състав са и Леонид Йовчев, Василена Атанасова, Богдан Бухалов, Мак Маринов, Малин Кръстев, Каталин Старейшинска, Мартина Тодорова, Свежен Младенов и Атанас Чопов. Историята на Джем султан (Калин Врачански) е изпълнена с драматични обрати, интриги и борба за власт. След смъртта на баща си султан Мехмед II двамата братя се оказват в съдбоносна битка за трона. Баязид успява да се наложи, а Джем е принуден да търси спасение извън Османската империя и се превръща в заложник в международните политически игри. Изгнаничеството му е белязано от разочарования, предателства и самота.

Постановката на Бина Харалампиева разкрива вътрешния свят на Джем – неговите съмнения, болка и несигурност. Калин Врачански изгражда образа на Джем с изключителна чувствителност, като акцентира върху неговата самота и трагична обреченост. Провалът отключва в Джем уязвимост, която го подтиква да посегне към опиатите. Контрастът между него и Баязид (Христо Пъдев) не е просто сблъсък на характери, а метафора за два различни възгледа за властта.

Особено въздействащи са сцените, в които Джем осъзнава, че е „заложник“ в играта на европейските сили. Той мечтае за свобода, но всъщност е пленник на политически договорки, които не са в негов интерес. Врачански умело предава чувството на безсилие на Джем – с всеки следващ акт неговата енергия се променя, като от амбициозен претендент за трона той постепенно се превръща в човек, лишен от контрол върху собствения си живот. Силно драматичен е и мотивът за братоубийството – избор, пред който героите са изправени. Историята на Джем резонира с политическите игри в съвременния свят, където амбицията често надделява над личните взаимоотношения, а предателството е неизбежна част от изкачването към върха. Точно тази тънка червена линия е много добре изведена и в самия спектакъл. Христо Пъдев, без да преекспонира ролята си, влиза достоверно в обувките на бъдещия султан. Той изгражда образа на владетел, който вярва, че съдбата му е предопределена свише, за него моралът е лукс, който властимащите не могат да си позволят. Но той остава честен в своята безкомпромисност – не лицемерничи, не увърта, не се измъчва от дилемите, които терзаят брат му. В интерпретацията на Пъдев Баязид е владетел по рождение, мъж, който знае, че за да запази империята, трябва да постави дълга над всичко останало, дори над собствената кръв. Като контрапункт на него Джем е чувствителен, уязвим, изпълнен с терзания. Докато Баязид е въплъщение на хладния разум и прагматизма, Джем е романтичният идеалист, който вярва, че може да съчетае властта с морала и сърцето. Врачански придава на героя си драматична дълбочина, подчертавайки вътрешната му борба чрез изразителна игра, изпълнена с нюанси и моменти на искрено страдание. Тази динамика е сред най-силните елементи на спектакъла, превръщайки го не просто в историческа драма, а в универсален разказ за сблъсъка между амбицията и съвестта.

Ключова роля играят сценографията и костюмите, които са дело на Свила Величкова. Изчистените декори създават усещане за пространствена трансформация – сцените се разширяват или приключват рязко чрез драматично движение на завесите. Доминантните цветове – синьо, черно и бяло – подчертават мрачната, но и емоционално наситена атмосфера на спектакъла. Музиката на Асен Аврамов е драматична, напомня за ориенталската среда, в които се развива действието, и подсилва темата за раздвоението на Джем – културно, психологическо и религиозно.

„Случаят Джем“ дава съвременен поглед към вечни теми – борбата за власт, стремежа към идентичност и компромисите, които човек прави в името на по-висши цели.

Споделете

Автор

Ралица Колева

Коментари

За да добавите коментар трябва да се логнете тук
    Няма намерени резултати.

Архив

  • Архив на списанието
  • Архив на вестника

Изтегли на PDF


  • Популярни
  • Обсъждани
  • Април 1876. Разговор с Александър Стоянов
    20.04.2026
  • Гняв, по-силен от страха
    20.04.2026
  • Потенциал за мечтаене. Разговор с Галин Стоев
    20.04.2026
  • Карл Барт и неговата диалектическа теология
    20.04.2026

За нас

„Култура“ – най-старото специализирано издание за изкуство и култура в България, чийто първи брой излиза на 26 януари 1957 г. под името „Народна култура“, се издава от 2007 г. от Фондация „Комунитас“.

Изданието е територия, свободна за дискусии, то не налага единствено валидна гледна точка, а поддържа идеята, че културата е общност на ценности и идеи. 
Езикът на „Култура“ е език на диалога, не на конфронтацията.


Навигация

  • За изданието
  • Контакти
  • Абонамент
  • Регистрация
  • Предишни броеве
  • Автори

Партньори

  • Портал Култура
  • Книжарница Анджело Ронкали
  • Фондация Комунитас

Контакти

  • Адрес: София, ул. Шести септември, 17

  • Телефон: 02 4341054

  • Email: redaktori@kultura.bg

 

Редакционен съвет

  • проф. Цочо Бояджиев

  • проф. Чавдар Попов

  • проф. Момчил Методиев

Следвайте ни

© Copyright 2026 Всички права запазени.

CrisDesign Ltd - Web Design and SEO